Vsak človek je unikaten in je zgodba zase.
Psihoterapija temelji na zdravilnem odnosu, ki ga vzpostavita ter razvijata klient in terapevt, in je usmerjen k razreševanju klientovih težav.
Pred pričetkom psihoterapije terapevt opravi natančnejši uvodni razgovor s klientom. Dogovorita se o ciljih terapije, o načinu obravnave, skleneta terapevtski dogovor, uskladita redne termine srečevanj. Redna terapevtska srečanja so običajno enkrat tedensko.
Terapevt je pri delu s klienti zavezan molčečnosti. Zaobljubo molčečnosti je terapevt dolžan prelomiti samo v izrednih situacijah (če je ogroženo klientovo življenje, integriteta, in v primerih kaznivih dejanj).
Del terapevtove etične zaveze so redne supervizije in so v skladu z načelom kompetentnosti, ki govori o tem, da si terapevt prizadeva za vzdrževanje visoke kakovosti svojega dela in je pozoren na vse dejavnike, ki bi lahko vplivali na terapevtovo delo, in ki bi lahko škodovali klientom.
Meditacija se v zadnjih letih umešča ob bok drugim pomembnim in učinkovitim metodam zdravljena duševnih težav. Kot dopolnilna metoda se vedno več uporablja tudi v psihoterapiji in klinični praksi. Meditacijo lahko prakticira vsakdo.
Kot dopolnilna metoda v psihoterapiji je meditacija priporočljiva, če posameznik s pomočjo terapevta lahko raziskuje sebe in vsebine, s katerimi se srečuje, umešča v razumevanje sebe v širšem smislu.
Pri uporabi meditacije v terapevtske namene je končni cilj enak kot pri vseh ostalih psihoterapevtskih pristopih – da se človek notranje osvobodi, da boleča čustva, spomini in bolečina počasi izzvenijo in izgubijo moč nad človekom, kar naj bi se odražalo na vseh področjih človekovega življenja (psihičnem in telesnem zdravju, v odnosih, zmožnostih za delo in ustvarjanje).
© Vse pravice pridržane - Remikor